UCZULENIE NA SREBRO

Często mówi się, że metale szlachetne nie wywołują reakcji alergicznych u ludzi. Z drugiej strony złoto i srebro nie powinny być alergiami, a jednak są! Chociaż prawdą jest, że rudy srebra i złota są stosunkowo niealergiczne, niewielka część populacji doświadcza reakcji alergicznych po kontakcie z tymi rudami. Tematem dzisiejszego artykułu będzie alergia na srebro.

JAKIE SĄ OBJAWY ALERGII NA SREBRNE?

Alergia na srebro u każdej osoby wyraża się w wyjątkowy sposób. Oto najbardziej typowe objawy alergii, które pojawiają się po bezpośrednim kontakcie ze srebrem:

• drapanie; swędzący

• pieczenie ciasta

• nawiązać kontakt z egzemą;

• infekcja skóry (infekcja skóry).

Objawy te są zwykle związane z bezpośrednim kontaktem z biżuterią, w wyniku czego alergia na srebro jest najczęściej wywoływana przez osoby noszące srebrne kolczyki, pierścionki lub obrączki ślubne. Zazwyczaj objawy te powinny zniknąć w ciągu kilku godzin od zdjęcia srebrnej biżuterii i powinny zniknąć w ciągu maksymalnie kilku dni.

KIEDY BYŁ NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNY CZAS NA SREBRNĄ ALERGIĘ?

Wydaje się, że alergia na srebro to już przeszłość. Kiedy w latach 40. XX wieku zastosowano azotan srebra do produkcji wyrobów ze srebra, udokumentowano największą liczbę przypadków alergii. Alergia na srebro jest dziś bez wątpienia znacznie mniej powszechna niż wtedy.

JAK CZĘSTO DOŚWIADCZA ALERGII SREBRNEJ?

Alergia na srebro jest niezwykle rzadka iw rzeczywistości najbardziej typową reakcją alergiczną jest zmieszanie metali, które są używane do utwardzania stopu srebra, a nie sam stop srebra. Ważne jest również, aby pamiętać, że gdy objawy alergii łączą się ze słoną wodą, tj. gdy nadmiernie się pocisz, objawy nasilają się. W rezultacie możliwe jest, że zimą wystąpi więcej reakcji alergicznych niż latem.

CO ZROBIĆ, JEŚLI MASZ SREBRNĄ ALERGIĘ?

Alergia na srebro może być bardzo nieprzyjemna. Jak najlepiej sobie z tym poradzić? Istnieją dwie opcje: albo przestań nosić srebrną biżuterię, albo poszukaj odczulania u lekarza specjalisty. Jednak niezależnie od podjętej w tym zakresie decyzji, w przypadku kontaktu ze srebrem alergika, należy zdjąć całą srebrną biżuterię i pokryć dotknięty obszar odpowiednim kremem, który nawilży skórę i złagodzi objawy.