Szmaragd – symbolika

Zielona barwa, która cechuje klejnot symbolizuje wieczną nadzieję, płodność, witalność i błogostan. W starożytności szmaragd uznawany był za święty kamień. Pragnęły go najbardziej znaczące i najzamożniejsze osoby. Miały zapewniać szczęście, niezwyciężoną siłę, miłość bogini Wenus, a także zachowywać harmonię. Popularność w tamtych czasach zawdzięczano jednak przeświadczeniu, iż doskonale chroni on przed chorobami, zwalcza trucizny, jak również jest zdolny do wyrażania uczuć. Z tego powodu mężczyźni często obdarowywali nim wybranki swojego serca. Miał bowiem świadczyć o prawdziwości ich miłości. Według wierzeń, ofiarowanie pierścionka ze szmaragdem umacnia relacje między zakochanymi, a także zapewnia sukces ich związkowi. Kamień może być także świetnym strażnikiem wierności, bowiem legendy głoszą, iż zdrada partnera spowoduje rozpad klejnotu.

Gdzie występują szmaragdy?

Największym producentem szmaragdu jest Kolumbia. To tam wydobywane są klejnoty o najpiękniejszych barwach. Właśnie stamtąd, a dokładniej z kopalni Muzo, Coscuez i Peñas Blancas pochodzi najcenniejsza odmiana kamienia. Trapiche, bo tak się nazywa, charakteryzują ciemne inkluzje, do złudzenia przypominające sześcioramienną gwiazdę. Nazwa ta nawiązuje do podobieństwa wspomnianego wzoru do prasy, która umożliwia wyciskanie soku z trzciny cukrowej. Wydobycie kamienia odbywa się także w Austrii, Brazylii, Egipcie oraz Indiach.

Szmaragd w pierścionkach zaręczynowych

Zachwycające piękno tego kamienia szlachetnego, jak i jego symbolika sprawiają, iż jest on jedną z najlepszą możliwych opcji podczas wyboru idealnego pierścionka zaręczynowego. Szmaragd stworzy fenomenalny efekt w połączeniu z dowolnym kruszcem. Doskonale sprawdzi się także w towarzystwie innych klejnotów. Szczególnie zachwycającą prezencję zapewni mu otoczenie diamentów, udoskonalone przez umieszczenie na żółtym złocie. Ten wyjątkowy minerał usatysfakcjonuje każdą miłośniczkę biżuterii, która z pewnością zadedykuje mu specjalne miejsce w swojej kolekcji.