SZMARAGD JAK ROZPOZNAĆ

Kamienie szlachetne to dzieła natury, które zostały opracowane przez miliardy lat w celu upiększenia, przyjemności i wzbogacenia. Szmaragd to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Jak rozpoznać, czy ten kamień jest prawdziwy, na podstawie jego cech wizualnych? Gemologia, podobnie jak inne klejnoty, dostarcza szczegółowych informacji o ich pochodzeniu.

JAK ROZPOZNAĆ KAMIEŃ SZLACHETNY?

Istnieją różne właściwości, które można wykorzystać do identyfikacji minerałów, w tym szmaragdu. Jak odróżnić ten kamień od innych? Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na następujące cechy.

Kolor przekazuje ważne informacje o minerałach. Każdy z nich ma własną paletę kolorów. Oprócz odcienia ważny jest sposób, w jaki przechodzi światło. Luminescencja to właściwość niektórych kamieni, co oznacza, że ​​mienią się własnym światłem. Inne mają różne efekty wizualne, które można również wykorzystać do identyfikacji minerałów. Asteryzm to stan, który występuje często. Następnie światło tworzy na powierzchni kamienia wzór w kształcie gwiazdy. Efekt kociego oka charakteryzuje się wąską smugą światła. Istnieją jednak minerały, które nie posiadają tych cech, takie jak szmaragd. Jakich więc dodatkowych strategii możesz użyć do identyfikacji kamieni? Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kształt kamienia lub jego kontury. Może to być płytka, sztabka, płytka, płytka lub igła. Kiedy minerał zostanie uderzony, jego kruchość i pęknięcie dyktuje, czy rozpada się on w regularne linie (pęknięcia), czy na nierównej powierzchni (pęknięcie). Warto też przyjrzeć się twardości kamienia.

JAK ZIDENTYFIKOWAĆ TEN MINERAŁ?

Szmaragd to zielony kamień szlachetny o lśniącym połysku i szklistym połysku. Wykazuje łagodną, ​​prawie niewykrywalną jasność oraz pleochroizm. Oznacza to, że pod wpływem światła zmienia kolor i nabiera wyrazistych tonów. Jest jednak stale zielony, co jest charakterystyczne dla szmaragdu mineralnego. Jakie są inne cechy, które można wykorzystać do jego identyfikacji? Jest to duży kamień o wyraźnym pokroju. Posiada niewyraźny dekolt i twardość 7.5.8 w skali twardości Mohsa. Dzięki temu jest jednym z najtwardszych minerałów. Z drugiej strony nie można go porównać do rubinu, szafiru czy diamentu.