Jak rozpoznać platynę?

Złoto, srebro i platyna to najczęściej spotykane metale w sklepach jubilerskich. Czasami jednak otrzymujemy biżuterię w prezencie lub w spadku. Czasami trudno powiedzieć, z czego zbudowany jest obiekt. Wiele metali ma podobny wygląd. Trudno jest określić, czy coś jest wykonane z białego złota, srebra czy platyny, chyba że wiesz, jakich właściwości szukać. Jaki jest najlepszy sposób na zidentyfikowanie tych minerałów?

 

PLATYNA Jedynym sposobem, aby powiedzieć, czym jest ten szlachetny metal, jest jego identyfikacja

Platyna jest najcenniejszym z pozostałych metali. Ten materiał wyróżniają mocne błyski. W rezultacie drogie kamienie wydają się oszałamiające w połączeniu z nimi. Twardość sprawia, że ​​jest trwały i odporny na ścieranie. Jest nawet stosowany w próbie 999, czyli platyny praktycznie całkowicie wolnej od zanieczyszczeń. Jaki jest najlepszy sposób na stwierdzenie, czy metal to miedź czy cynk? Ze względu na swoje właściwości antyalergiczne jest świetnym wprowadzeniem. W wyniku ich pracy biżuterię z białego złota mogą teraz nosić osoby uczulone na nikiel. W niższych próbkach platyny stosowana jest miedź, która również nie powoduje uczuleń.

Białe złoto, srebro i platyna: jakie są różnice? Najczystszą formą tych metali jest białe złoto.

Platyna jest metalem cenniejszym niż złoto, wbrew pozorom. Wynika to z faktu, że metal ten jest znacznie rzadszy i ma wyższą szlachetność niż złoto. Z drugiej strony platyna jest cięższa i twardsza niż ten metal, dzięki czemu jest bardziej odporna na zużycie.

Biżuteria platynowa jest łatwiejsza do czyszczenia niż inne metale. W ogóle go nie potrzebuje, ponieważ nie matowieje z natury. Jednak tego samego nie można powiedzieć o białym złocie i srebrze, które szybko matowieją, jeśli nie są traktowane z ostrożnością. Z drugiej strony platyna jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu niż inne metale. Jak jednak możemy stwierdzić, czy pracujemy ze srebrem, czy nie?

Platyna znacznie przewyższa tę rudę pod względem wytrzymałości i twardości, a także ceny. Jednak jego połysk jest znacznie intensywniejszy niż srebra. Jest to również wygodniejsza, ale droższa opcja do prania i zmywania naczyń.

Zdarzają się sytuacje, w których metal jest używany w stopach złota, dlatego warto to zauważyć. Poprawia połysk i jasność metalu. Chociaż pallad sprawdza się równie dobrze w tej pracy, jego wygórowany koszt sprawia, że ​​jest to materiał z wyboru.